Минулог викенда на платоу код Скадарлијске чесме подигнута је застава, што је означило свечани почетак летње туристичке сезоне.
Проверавали смо: Шта је урађено, а шта би могло да се поправи, како би најпознатија боемска улица у престоници блистала још већим сјајем.
„Ова сезона ће се разликовати од претходних, бар што се тиче уређења улице“, саопштила је градска секретарка за привреду Тијана Маљковић. Она је рекла да је на нивоу града формирана радна група која ће радити на уређењу и обогаћивању програма у Скадарлији.
„Све новине су рађене у сагласју са угоститељима из Скадарлије који, поред јавних комуналних предузећа, Градског завода за заштиту споменика културе и туристичких организација Београда и Србије, чине поменуту радну групу, с циљем да се одржи стандард и сачува аутентичност ове просторне целине“, нагласила је Маљковићева.
Прво што „боде очи“ када се приближи Скадарској улици из правца Трга републике јесу две оронуле, сиве фасаде са леве и десне стране, које представљају њен улаз из Булевара деспота Стефана. Град за сада нема могућности да обнавља приватне фасаде новцем пореских обвезника, а пошто је у најави измена прописа о одджавању стамбених зграда, ово би могле да буде почетне тачке за њихову примену.
„Нека среде фасаде, највеће ругло у Скадарлији, све остало ми се допада“, добацује нам суграђанин у пролазу, након што смо рекли о чему пишемо.
На самом улазу у улицу, видимо малу поправку тротоара и постављен знак за пешачку зону. Међутим, назив улице налази се на фасади зграде и чак је и реклама за трафику већа од њега.
„Први пут смо овде и све нам се допада. Атмосфера је дивна, дан је сунчан, ништа ружно нисмо приметили“, говоре Мариана и Оскар, туристи из Шпаније.
Неколико метара од њих, баш код улаза у плато Скадарлијске чесме, примећујемо велику рупу.
„Годинама је ту, никако да је поправе“, говори нам старији суграђанин, који седи на оближњој клупи.
Београђанка, која каже да живи у комшилуку, напомиње да сликамо део који су надлежни реновирали пре три дана.
„Дошли су и ставили смесу од цемента и сада је боље, мада је различита у односу на постојећу калдрму“, каже она.
Са тим би се сложила и девојка, која једва хода на „дванаестицама“, одевена у шљокичасте панталоне. Смешка се нашем (фоторепортеру) Милошу док слика њен неприродни ход.
Њу у чуду посматрају трговци рукотворинама и другим занатским производима. Од ове сезоне, њихове тезге чиниће сталну понуду Скадарлије у доњем делу. Пажњу нам привлаче најмлађи чланови екипе, из концепт продавнице „Презент“.
„Ово је само мали део наше понуде, попут кравата. Очекујемо више посла са лепшим временом“, каже шеф веселе дружине, а на питање шта побољшати у улици, одговарају, да би било добро да се направи уска стаза за даме у штиклама и особе у колицима.
На самом дну улице, пролазимо поред Себиљ чесме, око које су поспавали суграђани, које традиционално овде можемо да сретнемо.
Визуелно и функционално, Скадарска улица се завршава пијацом „Скадарлија“ (Бајлони). Иако годинама постоји идеја да се она претвори у пијацу – трг, ниједан архитектонски рад са бројних конкурса у прошлости није реализован.
Последње уређење се дешава тренутно, асфалтирањем пијачног платоа. Ово ће бити значајно за трговце и посетиоце градског маркета на отвореном, али свакако остаје жал за неизграђеним, потенцијално најлепшим тргом у Београду.
И поред скорашњих најава градских челника о инвеститору који долази да трансформише Бајлонијеву пивару, то се није догодило. Велелепни објекат на углу Скадарске и Цетињске улице „окупирали“ су шарени кафићи, међу којима је и „Двориштанце“, скоро исељено из Савамале због рушења.
Када падне мрак, улицу испуне светиљке, весела музика и мириси домаће кухиње, скадарлијска магија почиње. А да изаберете најбоље, потрудиће се насмејани домаћини, као и девојке, попут Стефани, која испред једног ресторана дочекује госте.